Ebonizace dřeva je tradiční reaktivní povrchová úprava dřeva, při které dochází k hloubkové barevné změně dřeva v důsledku chemické reakce taninů ve dřevě přirozeně se vyskytujících s ionty železa do dřeva přidaných. K nejvýraznějším barevným změnám dochází u dřevin, v kterých se taniny vyskytují přirozeně ve vyšších koncentracích. Jsou to např.: dub, ořešák nebo třešeň, ale ebonizovat lze prakticky jakékoliv dřevo. Ebonizací dřeva lze dosahovat velmi zajímavých barevných efektů při zachování přirozené kresby (textury) dřeva na rozdíl od použití barevného laku. Zároveň může být barevná změna hlubší než při běžném použití mořidla nebo lazury.

Ebonizace dřeva je tradiční reaktivní povrchová úprava dřeva, při které dochází k hloubkové barevné změně dřeva v důsledku chemické reakce taninů ve dřevě přirozeně se vyskytujících s ionty železa do dřeva přidaných. K nejvýraznějším barevným změnám dochází u dřevin, v kterých se taniny vyskytují přirozeně ve vyšších koncentracích. Jsou to např.: dub, ořešák nebo třešeň, ale ebonizovat lze prakticky jakékoliv dřevo.

Ebonizací dřeva lze dosahovat velmi zajímavých barevných efektů při zachování přirozené kresby (textury) dřeva na rozdíl od použití barevného laku. Zároveň může být barevná změna hlubší než při běžném použití mořidla nebo lazury.

Filtrovat