Jmenuju se Jan Ludvík, jsem milující muž, otec 3 krásných dětí a hrdý majitel starého malého domku v krásné valašské dědině Horní Bečva na samém východě hranice se Slovenskem a ve volném čase se věnuju soustružení dřeva a výrobě zejména dřevěných misek, váz, nádob a jiných dutých výrobků ze dřeva.

Cesta dřeva – kořeny

Ke dřevu a k práci s ním jsem měl pozitivní vztah od útlého mládí, kdy jsem měl možnost každý rok v létě během letních prázdnin trávit čas v dědečkově dílně a sledovat dědečka nejen při práci kolem chalupy ale také obdivovat jeho řezby. Během studijních let a několika roků následujících po studiích jsem na dřevo úplně zapomněl. Věnoval jsem se seznamování se svou budoucí ženou, sportu, cestování a studiu hospodskému.

O mně… o soustružení dřeva a zrození WOOD PUNK

Cesta dřeva – návrat ke kořenům

Počátek návratu k cestě dřeva by bylo možné hledat nejspíš na přelomu let 2011 a 2012, kdy jsme se ženou vrátili po letech studií a práce z Brna do rodného Valašska a pořídili si malý starý domek v krásném údolí Kobylská v Horní Bečvě. První rok jakožto novopečený majitel nemovitosti jsem spíše bořil než tvořil, upravoval a opraval. Dle potřeb jsem se postupně vybavoval základními truhlářskými a tesařskými nástroji.

Cesta dřeva – dílna

Jeden večer na jaře roku 2020 (to už byly na světě všechny 3 naše děti a já se zrovna nejspíš nudil) při náhodném sledování videa z neznámým nadšencem v dílně jsem zjistil, že nutně potřebuju dílenský stůl a stolní pilu. Objednal jsem tedy materiál, pilu a pustil se do výroby. Následovala malá srovnávací frézka, tloušťkovací frézka, větší pokosová pila, horní frézka a další ruční nářadí. Začal jsem si vyrábět nejrůznější přípravky a doslova hltat informace o dřevinách, výrobních postupech a historickém ručním nářadí, zejména hoblících značky Stanley. Vyrobil jsem postupně dětský stůl, dětskou židli a pár krájecích kuchyňských prkének. Nezaleknul jsem se ani nápadu vyrobit si celodřevěnou saunu z materiálu určeného na topení.

Zrození WOOD PUNK

Psal se rok 2021, nápadů na tvorbu bylo výrazně více než času a energie se jí věnovat a do toho jsem zjistil, že nejspíš potřebuju soustruh na dřevo. Zakoupil jsem si tedy malý soustruh a trvalo zhruba půl roku, než jsem se k němu dostal. Byl únor roku 2022, já si soustružení dřeva okamžitě zamiloval a tehdy se zrodil WOOD PUNK.